Par RSS lasīšanu

pirms 5695 dienas ·

Sākšu ar atziņu – esmu RSS adikts. Ziņu/blogu lasīšana patiesi traucē darbam. Ar to esmu sācis cīnīties, ziņas izlasot no rīta un dienas laikā vairs neatverot, bet ar labiem nodomiem parasti nesanāk pārāk labi.

Nedaudz par vēsturi. Esmu nopietni lietojis 4 RSS lasīkļus un izmēģinājis vēl vismaz divtik. Sāku es ar patiesi eleganto FeedDeamon, kurš ir maksas produkts, par ko, protams, maksāt negribējās. Programma ļoti ērta un nāca jau ar sagatavotām RSS paciņām. Jau pašā sākumā iegrābos un paņēmu vairumu piedāvātā, jo tas viss taču ir interesanti. Ziņas nāca ātrāk kā spēju lasīt un pamazām atbrīvojos no liekā.

Tad sekoja apskaidrība, ka negribas šo programmu piratēt (vēl vien problēma bija izstrādes iepauzēšana, jo autoram bija radušās veselības problēmas, precīzāk viena no programmētāju arodslimībām – plaukstas iekaisums). Pārgāju uz SharpReader. Programma vairs ne tik eleganta, bet bija viena lieliska fīča – ja kāds raksts tika palabots un iekš RSS iekrita vēlreiz, tas vizuāli parādījās nevis kā jauns (bold teksts), bet atjaunots (italic).

Pēc kāda laika lietošanas sapratu, ka desktop klients nav tas labākais risinājums. Gadījās, ka tajā laikā sāku strādāt savu pirmo darbu (wii) un tīmekļa aplikācija šeit noderētu daudz labāk, lai mājās nebūtu jāpārlasa darbā izlasītais.

Tobrīd nebija īpaši lielas izvēles. Google Reader vēl bija vecā, lēnā un neērtā versija. Sāku izmantot Bloglines. Šis rīks ir patiesi noderīgs un arī izstrāde notika pietiekami aktīva. Kad parādījās saīsinājumtaustiņi, ziņas varēju lasīt tikai ar klaviatūras palīdzību.

Pirms kāda laika notika nenovēršamais – pārgāju uz Google Reader. Nožēlojos neesmu, lai arī ir lietas, kas bija patīkamākas iepriekš lietotajās aplikācijās. Labi, pietiks nostaļģijas, pievērsīšos tam, par ko gribēju rakstīt.

Tātad par šībrīža situāciju:

From your 214 subscriptions, over the last 30 days you read 7,075 items, starred 0 items, and shared 0 items.

Mjā, izskatās padaudz. Tomēr 72 no šiem ir fotoblogi, kuri ir jālasa mazāk, patiesībā sanāk brīvā brīdī viņus pārlūkot, kamēr citi lūkojas uz ķēdes vēstulēm pievienotajām PowerPoint prezentācijām.

Tad nu par manu pieredzi, kā atmest liekos blogus un citus resursus.

 1. Izmanto Google Reader Trends lapu. Statistika nemelo un tu varēsi izmest lapas, ko tu nelasi vai, kuras pat ir mirušas (iziet cauri 214 lapām nav kā divus pirkstus ap…mazgāt). Varbūt arī būtu prātīgi atmest pārāk aktīvos spamerus (ir mums arī pāris LV blogi, kas spiež uz kvantitāti, nevis kvalitāti).
 2. Izveido “pagaidu” iezīmi, ko pieškir visiem jaunajiem resursiem. Pēc pāris dienām varbūt pamanīsi, ka nemaz tik interesanti nav un varēsi fiksi un ātri izmest.
 3. Izveido “aktuel” iezīmi (drīkst saukt citādi). Šo iezīmi piešķir ziņām, ko izlasīsi vispirms. Tas neļaus svarīgajam noslīkt spama gūzmā.
 4. Spceifiska iespēja Google Reader – bokmarkleti. Šis te ļoti noder fotoblogu lasīšanā. Iekš “Settings” > “Goodies” > “Put Reader in a bookmark” izvēlamies iezīmi “Fotoblogi” (vai ko citu) un blakus esošo linku “Next (Fotoblogi) »” uvelkam uz pārlūka grāmatzīmju joslas. Tagad, kad nospiedīsim uz šīs grāmatzīmes, tiks atvērts svaigākais ieraksts kategorijā “Fotoblogi”. Un atvērsies pati lapa, nevis kāds Google Reader skats. Fotoblogu gadījumā tas ir lieliski, jo bildes mēdz būt par lielu, lai ielīstu Reader skatā uz laptopa 1024×768 izšķirtspējas ekrāna.
 5. Pārvari tieksmi izlasīt visu Internetu. Tu taču varētu iztikt bez Kirila bloga? Varbūt ikdienas joks vai sakāmvārds tev nemaz tik nepieciešams nav? Met taču ārā.
 6. Varbūt kaut kas dublējas? Tu lasi Tvnet, Delfi un Apollo ziņas, varbūt Kristapu Kaupi un Kirilu? Izvēlies kvalitatīvāko/lasāmāko avotu un pārējos atmet.
 7. Nebaidies atzīmēt pagājušajā nedēļā neizlasītās ziņas kā lasītas. Nu nav nemaz tās visas muļķības tik svarīgas. Varbūt tu šo resursu nemaz nelasi?
 8. Šis attiecas uz blogiem – ja kādi 5 ieraksti ir neinteresanti – nav ko gaidīt, lai autors vārās savā sulā – ir tāda miskastes ikona – atraksties (varbūt šis liks kādam Latvijas blogerim piedomāt vismaz pie katra piektā ieraksta).
 9. Atmiņā atausa vēl viena FeedDeamon iespēja – grupēt ieakstus pēc tēmas, t.i. izejošām saitēm. Par kādu Apple jaunumu ātrāk ir izlasīt, ja visi viedokļi ir vienkopus, nevis pa vidu vēl ir pēdējie kiriljoki. Būs jāpajautā Google Reader komandai par šādu iespēju.
 10. Palūko, vai lapa, ko lasi, piedāvā feedus pa kategorijām, kas tevi interesē. Piemēram tā pati Ubuntu planēta – pieraksties pie planetārija barotnes un izmet visus nūģu blogus.
 11. Izmanto Feedrinse, lai filtrētu neinteresantos ierakstus pēc dažādiem parametriem. Piemēram, UserFriendly komiksam ir RSS, kur katru dienu iebirst komikss, absolūti neinteresants ikdienas links un reizēm vēl kaut kāds spams. Ņemam un atstājam tikai komiksu.
 12. Atraksties no Aizmiga RSS. Būs tev par 1 lieku ierakstu nedēļā mazāk.
Īsumā tas arī viss. Kādam vēl citi padomi?

Komentāri

Saturs pieejams saskaņā ar Creative Commons CC-BY-NC-ND-3.0 licenci. 2005—2020