Vikipēdijas talka - aftermath

pirms 5379 dienas ·

Uzrakstīju tādu nelielu kopsavilkumu par to, ko izraisīja mani centieni šajā jomā. Jāsaka atklāti, ka nekāda dižā rezultāta tam visam nav, lai gan pilnīgi bešā pasākums nav.

Par pozitīvo. Atgriezās un parādījās tādi jau iepriekš ieguldījumu devuši autori kā es pats, Kazhe, N.R./Trakais, Kristaps Kaupe/Neonz, Aabele. Parādījās arī jauni personāži – cu, cibotājs Buks un vēl kādi, kuru identitātes uzminēt neizdevās. Nav daudz, bet ko nu padarīsi.

Par negatīvo. Vispār jau nedaudz gaidīti, bet pārsvarā neviens no meta-blogeriem tā arī neparādījās. Ko es apzīmēju ar šo vārdu? Nu tie ir tie, kad katru otro rakstu veido par blogokonusu, sfēru un kubu. Nu bet protams, nav vietas nosodīšanai te. Cilvēka brīva izvēle, vai viņš savu laiku un radošo enerģiju vēlas nodot citiem. Pietiks par to.

Par mācībām gūtajām. Laacz savā spamveida ierakstā ieteica rakstīt par visādām figņām, komentāros uzradās sen apvainoti ļaudis, kurus admini esot slānījuši. Nu un seko tipiski latviskā saruna par to, ka neviens neko sakarīgu nedara. Tomēr tur dzima dažas svarīgas idejas, kurām pat sliecos piekrist. Rakstīt tur būtu jāraksta par tādām lietām, kas ir tieši specifiskas Latvijai, taču nedaudz svarīgākas par pāris gadu eksistējušu tīmekļa lapu, kur varēja rupjības palasīt. Mazāk varētu iespringt uz visādām mazāk svarīgām lietām Latvijas kontekstā. Protams, būs jauki, kad viens konkrētais lietotājs pabeigs rakstus par visām Polijas pilsētām, bet maz būs, kas novērtēs. Un vēl dzima ideja, ka maz ir tādu cilvēku, kas to varētu uzrakstīt.

Vēl par dažām lietām. Bija vairāki eksemplāri, kuri rakstīja triviālus rakstus, laikam jau nespējot apkopot un veidot kaut ko vairāk. Nu neko gan nevar pārmest, cilvēks cenšas vismaz.

Nākamais interesantais fenomens – autobiogrāfiju rakstītāji. Vikipēdijas vadlīnijas (nu demokrātiski taču, neviens neko stingri nenoliedz) iesaka atturēties no rakstīšanas par sevi, jo grūti būt objektīvam un nezaudēt neitralitāti. Nu bet šādi cilvēki darās un pēdējais to paveica slavenais fotogrāfs Andrejs Zavadskis, kurš par savu bildi ielika, bet negribēja to licencēt pēc kādas no brīvajām licencēm. Nu jā, tad vēl ir 2 vietējie “mazie politiķi” Kristaps Kaupe (šeit gan jāatzīst, ka Kristaps ir labojies un rakstam gandrīz nav ne vainas) un Jānis Iesalnieks. Ir vēl viens pianists, kurš izskatās aizdomīgi. Nu bet tik traki nemaz nav. Vikipēdijas politika ļauj grēkāžiem izpirkt vainu, dodot ieguldījumu Vikipēdijā un nav jau nemaz tik traki.

Vēl viena aktualitāte – attēlu jautājums. Lielā ziepe ir tāda, ka mums ir šaušalīgi daudz attēlu un reti kurš tur atrodas legāli un pavisam maz ir tādu, kuriem ir pievienota piezīme par licenci, pēc kādas tas tiek izmantots. Ir aizdomas, ka mūs novēro augstākā Vikipēdijas vara un tāpēc ir sākusies kustība jautājuma sakārtošanā. Pagaidām gan cmukās bildes pie rakstiem dzēstas netiek.

Baigi daudz un nesakarīgi sanāca. Bet tāpat, mani jau lasa pa diognāli.


Komentāri

Saturs pieejams saskaņā ar Creative Commons CC-BY-NC-ND-3.0 licenci. 2005—2020