Video ierakstīšana ar LiveView kamerām

pirms 4653 dienas ·

2006. gadā Olympus E-330 kļuva par pirmo DSLR fotokameru, kam fotografēšanas laikā vairs nebija jāskatās caur objektīva actiņu, bet bilde attēlojās uz LC ekrāna fotokameras aizmugurē. Par ziepju traukiem sauktās digitālās kameras ar šādu iespēju jau varēja lepoties kopš 1995. gada. DSLR kamerās šī iespēja beidzot ir nonākusi līdz ar to cenu kļūšanu pieejamai masu produkcijai. Līdz tam to lietoja pārsvarā profesionāļi, kuri fotografēšanu tāpat veic klasiskajā veidā.

Tam visam klāt vēl arī tehniskais risinājums, kas nav apiets arī šodienas DSLR kamerās – lai dabūtu to nepārtraukto attēlu, ir jāpaceļ spogulis, savukārt ar paceltu spoguli nav iespējama autofokusa darbība.

Arī pats pagājušā gada nogalē tiku pie LiveView spējīgas kameras – Canon 40D. Jāsaka gan, ka neko diži LightView režīms nav izmantots, sen jau pierasts pie skatu meklētāja. Tiesa, ja es bildētu dažādas lietas makro režīmā, fokusa pieregulēšanai visai labi noder.

Bet šoreiz ne par to. Vēl nedaudz vēstures. 2008. gada augustā iznāca Nikon D90, kas prata filmēt 720p video. Tas visu nolika uz ausīm. Turklāt, par visai plašai sabiedrībai pieejamu cenu (gan ne krīzes laikos). Otrā kamera, kas to spēja bija Canon EOS 5D Mark II. Šis jau ir augstāks plaukts un ne tik pieejams. Bet video filmēšana ir Full HD – 1080i. Līdz ar kameras iznākšanu tapa ārkārtīgi skaists video. Pilnā izšķirtspējā dažiem pat kompītis varētu nepavilkt. Šī kamera kopa ar EOS sistēmas objektīvu klāstu visai kārdinoša varētu šķist filmu ļaudīm.

Bet stāsts arī ne par to. Stāsts ir par to, kā pielauzt vienkāršākās LiveView kameras uz video iespējām. Nu tad arī sīkāk par to, ar ko pāris vakarus esmu padarbojies.

Vienā no saviem lasītajiem blogiem par fotogrāfijas tēmu – Lighting Mods, izlasīju rakstu par veiklu darboni no Krievijas internetiem. Viņš ir izveidojis rīku, kas ļauj iegūt video no tā satura, kas tiek atrādīts uz kameras ekrāna. Protams, fotokamera gan ir jāpieslēdz datoram ar USB vadu, kas tipiski nav pārāk garš. Ar šo paņēmienu var iegūt visai augstas kvalitātes video, kas gan ir mazāks par 720p standartu. Izmērs ir atkarīgs no kameras modeļa. Šobrīd atbalstīti tiek 40D, 450D un 1000D. EOS 50D и 5D Mark II atbalsts tiek plānots tuvākajā nākotnē, jo autors beidzot it ticis pie jaunākā EOS SKD, kas tik brīvi nemaz netiek izplatīts. Ar manis paša 40D iespējams iegūt 1024×680px video.

Ja saspiež pareizās pogas, uzgriež AV/P/M režīmu, ieslēdz bildi uz kameras aizmugures, tad darbojas gan fokuss, gan optiskā stabilizācija objektīvā. Ja pielauž kādu nēsāt tavu laptopu, var filmēt arī kur tālāk no sava datora.

Jāsaka gan, ka nekāda revolūcija šis rīks nav. Maksas rīks DSLRRemotePro tāpat kā Canon līdzi dotais EOS Utility piedāvā LiveView bildi skatīt arī datora ekrānā, vienīgā pievienotā vērtība ir video ieraksts.

Video ieraksts tiek veikts bez kompresijas – tās ir vienkārši bildes AVI konteinerā, MJPEG formātā. Var katrs pārkompresēt pēc vajadzības. Formātu saprot pat Windows Movie Maker.

Kas notiek tālāk? Autors plāno savu programmu attīstīt, padarīt gauži labāku. Tiks piedāvāta baltās krāsas balansa izvēle un citas noderīgas lietas.

Daži video paraugi. Tie nav manējie, bet gan interentos sazvejoti. Skatīties labāk jaunā logā, jo izšķirtspējas visai ciešamas.


Canon 450d / XTi from minifilm on Vimeo.

Nikon lietotāji var palasīt par sava kolēģa eksperimentiem ar Nikon SDK. Neiedziļinājos, bet izskatījās pārliecinoši.

Kas tālāk? Operācija, negulētas naktis? Protams, vēlme uzņemt video ar pašu kameru, bez piesaistes (burtiski) datoram. Proti – video ieraksts pašā kamerā, ko visticamāk varētu būt iespējams realizēt ar modificētu firmwari.

Plašāk zināmās Canon kameru firmwares modifikācijas slēpjas zem saīsinājuma CHDK (Canon Hack Development Kit). Viņu atvērtā koda projekts hostējas iekš Wikia – visai sakarīgas bezmaksas wiki hostinga platformas. CHDK gan līdz šim ir nodarbojies ar firmwares paplašinājumu izstrādi Canon ziepju traukiem. Darba kolēģis stāstīja par saviem RAW eksperimentiem ar savu vidējā izmēra ziepīti, esot bijis labi. Tiesa, ir arī šāda tāda informācija par to, kā sokas ar EOS kamerām, man vairāk interesējošo 40 D. Diemžēl informācija vēl visai skopa un darbs vēl darāms. Tiesa gan, kopš par veiksmīgu eksperimentu pērn septembrī ziņoja Gizmodo, nekādu jaunu paziņojumu par to nav. Pārlasot forumus nonācu pie autora ieraksta, kur viņš ir padevies un pārtraucis izstrādi. Viņš secina, ka EOS firmwari izstrādā cita komanda, IXUS pieredze nav īsti izmantojama un reversā inženierija ir daudz sarežģītāka. Turklāt pastāv tehniski ierobežojumi, kas neļautu šādu video iegūt bez kadru zudumiem.

Un tagad nobeigumā jāatrisina vel viena problēma – ko īsti bildēt 2 metru attālumā no sava datora? Šobrīd tapušās filmiņas nav tā cienīgas, lai es ar jums dalītos un jūs savu laiku tērētu.


Komentāri

Saturs pieejams saskaņā ar Creative Commons CC-BY-NC-ND-3.0 licenci. 2005—2020