Pirms neilga laika kļuvu par Amazon Kindle īpašnieku. Dalīšos ar pieciem fiksajiem padomiem, kā pilnvērtīgāk izmantot iekārtas iespējas.
Pavisam droši var iegādāties lētāko – ar reklāmām subsidēto “Kindle with special offers”, jo Latvijas teritorijā šie Amazon piedāvājumi nav spēkā, tāpēc brīžos, kamēr netiek lasīti teksti, reklāmas nemaz netiek rādītas (to vietā visai neitrālas bildes). Iespējams, tas mainīsies brīdī, kad Amazon sāks mūs uzskatīt par normālu Eiropas valsti un piedāvās savu subsidēto 3G pieslēgumu (nekādas mēneša maksas). Tieši tāpēc arī pagaidām nav jēgas iegādāties 3G versiju, jo pārklājums šeit nedarbojas. Šīs reklāmas var novākt, veicot Kindle “jailbrake”, tomēr pagaidām tas jaunākajai versijai nav iespējams.
- Latviešu valodas vārdnīca. Paldies darbīgajiem tautiešiem. Kindlei līdzi nāk arī ļoti labas Oksfordas skaidrojošās vārdnīcas, tomēr vairumam lietotāju labāk patiks tulkojošā latviešu-angļu vārdnīca.
- Kindle epasta lietošana – uz reģistrēto Kindle epastu, nosūtot Word dokumentu, PDF failu, kādu no citiem atbalstītajiem formātiem, Amazon to nogādā uz Kindle iekārtu ar pāris minūšu aizturi.
- Readability un nosūtīšanas iespējas uz Kindle. Domājams, ka liela daļa jau zina, kas ir Readability – serviss kurš piedāvā no jebkuras tīmekļa lapas (vēlams, lai tā būtu (bloga) ieraksta formā) izvilkt pamattekstu, noformēt to lasīšanai un noslēpt visu, kas neattiecas uz pamata saturu. Es to izmantoju Google Chrome spraudņa formā. Līdz ar Kindle iegādi atklāju iespēju ar
vienu diviem klikšķiem (vai vienu taustiņu kombināciju – Ctrl+Shift+K) nogādāt šādi noformēto rakstu tieši uz savu lasāmrīku.
- Elektroniskās grāmatas latviski ir resurss ar iespaidīgu apjomu ar lasāmvielu. Jasaka gan uzreiz, ka (lielai) daļai grāmatu ir autortiesību statusa problēmas, bet ir arī pietiekami daudz darbu, kuriem šis termiņš ir beidzies.
Ja prātā vēl kāds vērtīgs padoms, atstāj to komentāros.
Ar Sony Ericsson Latvijas pārstāvju gādību tiku pie Xperia Arc eksemplāra dažādiem eksperimentiem divu nedēļu garumā. Sākās tas ar to, ka pie viena raksta androids.lv atstāju komentāru, ka labprāt pamēģinātu, kā darbojas ANT+ iespējas Android telefonos, kuras šobrīd piedāvā tikai SE un Motorola dažos modeļos.
Drīz vien ar mani sazinājās un piedāvāja iedot lietošanā kādu no modeļiem. Pieejamo klāsts nebija plašs, tāpēc tiku pie aktīvām izklaidēm galīgi nepiemērotā Arc (liels un plāns telefons). Pretī piedāvāju uzrakstīt par savu pieredzi, izmantojot šādu Android telefonu treniņos (tātad pamatā Endomondo un pāris ar ANT+ saderīgi sensori no Garmin).
Pirmie iespaidi par pašu telefonu bija pozitīvi, tas ir stipri ātrāks par 2 gadus veco HTC Hero, nav nepatīkamās aiztures, veicot ikdienišķās darbības. Jāsaka gan, ka korpusa materiālu kvalitāte varēja būt augstāka. Tomēr neieslīgšu īpaši paša telefona izpētē, vairāk rakstīšu par konkrēto pielietojumu.
ANT+ sensori
ANT+ ir bezvadu datu pārraides protokols, kuru izmanto daudzas tirgū esošas fitnesa iekārtas. Savā ziņā to var salīdzināt ar Bluetooth, tikai ANT+ ir specifiskāks pielietojums un galvenā priekšrocība par klasiskā Bluetooth protokola iekārtām ir zemais enerģijas patēriņš. Tam ir arī citi pielietojumi ārpus sporta, bet šobrīd pievērsīsimies praktiski izmantojamajiem sporta aksesuāriem. Protams, šobrīd tirgū ir pieejami arī dažādi Bluetooth risinājumi (galvenokārt pulsometru siksnas), tomēr ANT+ ir ražotāju pieņemta un atzīta tehnoloģija ar krietni plašāku atbalstīto iekārtu klāstu. Savā ziņā ar ANT+ konkurē arī jauns standarts Bluetooth Low Energy, bet šobrīd to atbalsta tikai nupat izziņotais iPhone 4GS un nav plaša patēriņa iekārtu, kuras to spētu izmantot.
No sportam paredzētajiem aksesuāriem populārākie ir šādi:
- Pulsometra siksna. To piedāvā vairāki ražotāji, ieskaitot Garmin, Timex un mazāk zināmus ražotājus. Šeit ir jāuzmanās ar Polar ražojumiem, kuri izmanto savu patentēto protokolu (ir arī Bluetooth varianti). Ja ir vēlme lietot šo siksnu kopā ar Android telefonu, tad ir jāmeklē modeļi ar ANT+ vai Bluetooth signālu. Ieskatu par to, kā izmantot pulsometra datus treniņiem var gūt, iepazīstoties ar šiem materiāliem.
- Skrējējiem paredzēts sensors (footpod), paredzēts pievienošanai pie sporta apaviem, lai uzskaitītu noskrieto distanci. Neprecīzāks par GPS, bet to var izmantot iekštelpās, skrienot uz trenažiera.
- Kadences/ātruma sensors paredzēts riteņbraucējiem, lai iegūtu pedāļu apgriezienu skaitu minūtē un precīzākus datus par ātrumu, kuru parasti iegūst no GPS signāla. Ar ātrumu sensoru iespējams šos datus iegūt arī iekštelpā, kur nav GPS signāla, piemēram, novietojot velosipēdu uz statīva vai “ruļļa” ziemas treniņu laikā. Kadences rādītājus nepieciešams vērot, lai iegūtu to pēc iespējas vienmērīgāku, kas ļauj efektīvāk izmantot spēkus braukšanas laikā.
- Jaudas mērītāji ir samērā dārgas iekārtas, kuras šī iemesla dēļ treniņiem pārsvarā izmanto nopietni sportisti. Galvenais pamatojums treniņiem pēc noteiktas jaudas, nevis pulsa ir tāds, ka pulss ir mainīgs lielums, kurš ir atkarīgs no noguruma un citiem apstākļiem, kamēr jaudas rādītāji ļauj precīzāk novērtēt vēlamo treniņa uzdevumu.
Tomēr nav jāaprobežojas ar šo uzskaitījumu. Šī gada ANT+ konferencē tika demonstrēti prototipi tādām iekārtām kā velo amortizatora dakšas spiediena uzraudzīšana, personīgais vēja tunelis pareizas sēdpozīcijas atrašanai, iekārta, kas paredzēta, lai atrastu vienmērīgu skriešanas ritmu un “pacients” ar audiosignālu austiņās spētu skriet precīzi izvēlētā ātrumā. Tādas daudz un dažādi interesanti pielietojumi, no kuriem gan ražošanā nonāks tikai neliela daļa.

Garmin vecā standarta pulsometrs. Jaunais ir nedaudz kompaktāks un ērtāks.

Kadences un ātruma sensori. Pie rāmja ir piestiprināts ANT+ raidītājs, kurš skaita apgriezienu skaitu diviem magnētiem — viens ir piestiprināts pie spieķa un dod precīzāku ātrumu kā GPS (pie pareizas kalibrācijas), bet otrs pie pedāļa un skaita apgriezienus minūtē, sauktus par kadenci.
Endomondo
Endomondo ir ar sociālo mediju iespējām apveltīta treniņu dienasgrāmata. Tam ir vairākas spēcīgas iespējas un tas ir kļuvis visai populārs Latvijā, īpaši riteņbraucēju vidū. Viena no svarīgākajām iespējām ir aplikāciju esamība Android, iPhone, Blackberry, Symbian platformām, proti gandrīz jebkuram pēdējo gadu mobilajam telefonam un viedtālrunim.


Lielākā daļa izmēģinājumu tika veikta tieši ar Endomondo aplikāciju. Sākumā telefonam nācās uzstādīt vēl 2 paplašinājumus (runas sintēzei virtuālā trenera balss paziņojumiem un ANT+ servisu) un Endomondo jau uzreiz atrada pulsometra siksnu. Siksna pat spēja vienlaicīgi dot signālu gan uz Garmin GPS iekārtu, gan uz telefonu. Nedaudz dīvaini šķita, ka atšķīrās vērtības.


Arī kadences/ātruma sensoru uzreiz izdevās pievienot Endomondo. Jebkuru no sensoru vērtībām var uzlikt kā vienu no laukiem (uzspiež uz kāda un tad piedāvās sarakstu). Vienīgās problēmas man radās ar sensora uzlikšanu uz šosejas velo – šur tur par šauru, šur tur nevajadzīgas gropes, bet beigās tomēr sanāca pielāgot.
Devos pirmajā treniņā, bet diemžēl jāsaka, ka telefons pievīla – pēc 20 ar velo nobrauktiem kilometriem tas restartējās un prieki bija cauri. Labi, ka treniņu ierakstīju arī ar Garmin. Jāsaka gan, ka izmēģinājumu laikā tā bija vienīgā reize, kad notika šāds negadījums, un Xperia sevi pierādīja kā pietiekami stabilu iekārtu.


Bez Endomondo vēl ir pieejamas arī vairākas citas aplikācijas, kuras spēj izmantot ANT+ sensoru datus:
Šībrīža problēmas
Lai arī šim komplektam izskatās samērā labas perspektīvas, joprojām ir redzami vairāki trūkumi.
Pirmkārt jau – enerģijas patēriņš. Ar tipisku telefona bateriju pietiekami būs tikai kārtīgam treniņam. Jāsaka, ka jaunākās paaudzes Android telefoniem GPS un mobilā interneta lietošana atstāj manāmi mazāku iespaidu uz akumulatora patēriņu, tomēr tā joprojām ir aktuāla problēma. Ja nepieciešama 5-6 un vairāk stundu nepārtraukta darbība, var rasties problēmas ar baterijas resursu. Tipiski sportistiem paredzēti GPS piedāvā 12 un vairāk stundu darbību.
Kā viens no risinājumiem varētu būt pagaidām vēl standarta Android telefonos neiekļauta iespēja GPS signālam izmantot ārējo Bluetooth GPS, kam teorētiski vajadzētu patērēt mazāk enerģijas. Šī iespēja jau ir iekļautas CyanoganMod eksperimentālajās versijās, tomēr nav informācijas, vai tā būs pieejama arī kādā telefonā pa tiešo no veikala plaukta. Protams, ideālā gadījumā gribētos jau visu pasākumu izvilkt, vedot līdzi tikai vienu iekārtu.
Otra svarīgā problēma ir GPS precizitāte, jāsecina, ka plaša patēriņa precēs kā telefoni iekļautie GPS čipi ir visai neprecīzi, tāpēc reizēm diezgan ievērojami atšķīrās uzņemtā distance. Attēlā ar aplūkot tipisku problēmu.

Sportam piemērotākie modeļi
Par pirmo izturīgo Android telefonu varētu nosaukt Motorola Defy. Tas piedāvājumā iekļāva Gorilla Glass displeju un noslēdzamas vadu pieslēgvietas. Tomēr saistībā ar šī raksta tēmu ANT+ nekādu papildus iespēju nebija. Šobrīd jau tirgū pieejamas vairākas alternatīvas – uzlabotais Motorola Defy+, Samsung S5690 Galaxy Xcover un Sony Ericsson Xperia Active. Tieši pēdējais izceļas ar ANT+ iespējām. Šķiet, ka Sony Ericsson šobrīd ir vienīgais ražotājs, kurš ir izvēlējies virzīt šo tehnoloģiju.
Joprojām brīnos, cik daudzi Gmail lietotāji neizmanto šo iespēju, ietaupīt savu laiku, saņemot visus savus e-pastus no citiem kontiem uz savu Gmail pastkasti. Tā uzstādīšana prasīs tikai pāris minūtes laika. Šeit es, protams, pieņemu, ka lasītājs ir vienisprātis ar mani, ka Gmail ir pats labākais veids, kā lasīt savu e-pastu.
Veicot šos te soļus, pacients turpmāk varēs iztikt bez pieslēgšanās savam vecajam e-pastam un izbaudīt Gmail priekšrocības, galvenokārt lielisko spama filtru.
Tam būs nepieciešami divi soļi:
- Vecajā e-pasta kontā jānorāda, lai visas ienākošās vēstuiles tiek pārsūtītas uz Gmail kontu. Ja ir vēlme, Gmailā var uzstādīt, ka šīm vēstulēm tiek pievienots kāds konkrēts “Label”
- Gmail uzstādījumos zem sadaļas “Accounts and Import” apakšsadaļā “Send mail as” jāspiežu uz pogas “Send mail from another address” un jāaizpilda prasītie lauciņi. Pēc brīža uz norādīto e-pastu pienāks apstiprinājuma pasts ar saiti, uz kuras nospiežot, turpmāk būs iespējams no sava Gmail konta izsūtīt e-pastu ar norādīto “veco e-pasta adresi” kā sūtītāja adresi.
Šajā brīdī varam aizmirst par vecās pastkastes pārbaudīšanu. Lai gan, bezmaksas e-pasta gadījumā, visticamāk, nāksies tur iegriezties, kad tiks sasniegts pastkastes limits.
Jāsāk ar to, ka šis nav nekāds jaunums — Dropbox ir visai izplatīts rīks un manu paziņu lokā, kas nodarbojas ar IT lietām, arī visai populārs. Tomēr, savtīgu interešu vadīts, varu pastāstīt arī citiem, kāpēc tas ir sasodīti noderīgs bezmaksas pakalpojums.
Īsumā — Dropbox piedāvā 2 GB brīvu vietu internetā taviem ikdienas darba failiem. Ja tas neizklausās pārāk ērti, tad āķis ir tāds, ka nav jāčakarējas ar kaut kādu FTP augšupielādi vai vēl ko neērtāku. Dropbox izveido savu folderi tavos dokumentos (vai kur citur) un visu, ko tu tur iekopē, tas augšupielādē savā serverī un pēc tam sinhronizē ar visiem citiem datoriem, kuri ir piesaistīti tavam kontam. Tātad — iemet kaut ko Dropbox mapē darba kompī, un mājās atnākot, faili pavisam žigli uzrodas arī tur.
Ar to vēl nav gana – pieejamas arī šādas papildu iespējas:
- Darbojas uz Windows/Mac/Linux
- Var piekļūt arī no tīmekļa pārlūka vai telefona
- Var apskatīt failu iepriekšējās versijas un arī nesen dzēstos failus
- Iespēja iedot publisku saiti uz failu
- Iespēja ātri izveidot attēlu galerijas, iekopējot mapi ar bildēm
Lai pievienotos, iesaku spiest uz šīs saites un reģistrēties ar ielūgumu no manis. Reģistrēties ar ielūgumu ir izdevīgi, jo gan jaunais lietotājs (izdevīgi tev), gan es (izdevīgi man) saņem 250MB papildus vietu failiem. Ja nu tas ir pret kādiem taviem principiem, dodies uz dropbox.com un nesaņem bonusu.
Pēc reģistrēšanās, izpildot quiz, var saņemt vel 250MB brīvas vietas. Pēc tam par katru papildus piesaistīto pienākas vel 250MB. Tad kad draugi visi apziņoti, nākas spamot savā blogā, kā man šobrīd :)